Chemická show

Chémia patrí určite medzi predmety výsostne náučné, kde na zábavu a žarty nie je moc miesta. Chémia je všade okolo nás, sprevádza nás po celý život. Ale že môže byť aj vtipná, zábavná a zároveň poučná, sme sa presvedčili 17. mája 2016 na „chemickej show“, ktorú pre žiakov pripravilo Združenie škola hrou.
Program bol rozdelený do dvoch blokov – pre roč. 1.-4. a roč. 5.-9. Tí mladší sa skôr zabávali a s napätím sledovali, ba sa aj aktívne zapájali do pokusov – slonia zubná pasta, farebný atrament, horenie mydlových bublín, výbuch vodíka, hydrogélové guličky a najmä výbuch sopky. Výbuch, ku ktorému patria plamene a dym.
Starší žiaci sledovali v podstate tie isté pokusy, ale neboli len pasívni diváci, museli využiť vedomosti, znalosti, zapojiť šedé bunky mozgu, zdôvodniť a odôvodniť chemické reakcie, vysvetliť podstatu pokusu. Dobrovoľne sa zapojili viacerí žiaci, v podstate prevzali úlohu spolumoderátorov, čím určite spestrili zaujímavý program vystúpenia.
autor textu: Ing. B. Hatalová